Text: Jan Rudzinskyj, Foto: Steering Media
„V letošním roce jsme se rozhodli začít průřez dějinami letectví již od dob známého pardubického rodáka a především význačného českého průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara. Od jeho prvního letu letos uplynulo již sto sedm let a návštěvníci budou moci obdivovat vzlet repliky letounu Blériot, na kterém tehdy létal. Za knipl tohoto stroje usedne známý britský pilot a velký příznivec Aviatické pouti Dan Griffith. Jeho mistrovské pilotní umění budou moci návštěvníci obdivovat i při jedinečné ukázce legendárního stíhacího stroje Spitfire,“ uvádí část programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu.
Jeho kolega Zdeněk Hurt ještě dodává: „Spitfire LF Mk.XVIe se pardubické akce účastní pravidelně od roku 2012. Jeho majitel StephenStead projevuje svoji náklonost k čs. válečným letcům. Pro letošek zvolil nové zbarvení do podoby stroje F/Lt. Otto Smika, s nímž létal v době jeho krátkého velení 127. britské squadrony, která od invaze ve Francii podporovala spojenecké armády postupující směrem na Německo.“
„Pokud se vrátíme k samotnému letovému programu,“ pokračuje Jan Rudzinskyj, „tak vedle záplavy řady historických typů se pro diváky asi hlavní hvězdou letošního ročníku stane účast světoznámé akrobatické skupiny současnosti, kterou je francouzský Breitling Jet Team. Skupina létá na proudových strojích Aero L-39C Albatros a patří vždy mezi pravidelné účastníky největších leteckých dnů. Velkým lákadlem jistě bude také vystoupení unikátních letadel s červenými býky na trupu. Vedle akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team, létající na moderních akrobatických speciálech Xtreme XA42, se představí i historické stroje jako dvoumotorový dvoutrupý Lockheed P-38 Lightning, dále slavný bombardér B-25 Mitchell či proudový Alpha Jet. Skupinu doplní ještě T-28 Trojan, což je nový přírůstek ze salzburské sbírky letadel s červenými býky na trupu. Slavnými britskými druhoválečnými letadly jsou jistě i dvouplošný Tiger Moth s pilotem Richardem Santusem nebo hornoplošný Stinson. Vystupujících letadel bude více než šest desítek. Tradičně významný bude zahajovací průlet letadel pardubického Centra leteckého výcviku a předvedení všech hlavních armádních typ včetně excelentní ukázky letounu JAS-39 Gripen. Nejen diváci, ale i piloti si na Aviatické pouti oblíbili jedinečnou skupinu historických letadel zvanou Balbo. I ta je zařazena do letošního programu, stejně jako velice dynamická ukázka druhoválečného stíhacího letounu P-51 Mustang. Premiérově se předvede i dvojice historických cvičných strojů Harvard v barvách jihoafrického vojenského letectva. Diváci nepřijdou o scénu z období první světové války, ani o ladnou akrobacii na větroni. Na nebi pochopitelně nebudou chybět slavné Trenery. Jejich závěrečná početná skupina je vždy pro všechny přítomné jedinečnou podívanou.“
„Také letos se mohou diváci těšit na oblíbené velkoprostorové scény, kdy se spojí letové ukázky s pozemní rekonstrukcí bojů. Do těchto ukázek se zapojí několik desítek příznivců vojenské historie. Ti se v dobových uniformách a s patřičnou výzbrojí představí nejen v hlavní scéně z východní fronty. Jsme velice rádi, že do Pardubic přijedou i členové zahraničních klubů. Součástí scény opět bude i oblíbené závěrečné defilé všech zúčastněných před diváky. Součástí scén je i děj odehrávající se na obloze. Na ní se představí trojice letadel ve složení Jak-3, Jak-11 a Polikarpov Po-2,“ přibližuje divácky oblíbené scény Milan Vinš z organizačního štábu Aviatické pouti.
„Aviatická pouť Ing. Jana Kašpara není jen o letadlech, ale také o bohatém pozemním programu. V něm si každý jistě najde to své. Děti mohou v rámci Dětského dne zažít spoustu zajímavých aktivit s partnery AP a vyhrát navíc zajímavé ceny. Velmi oblíbené je stanoviště československých legionářů.“, říká zakladatel Aviatické pouti a předseda Sdružení AP Jaroslav Janda.
„Nejplynulejší dopravu návštěvníků na letiště bezkonkurenčně zajistí železniční doprava, především takzvaný letištní Expres vypravovaný ze zastávky Pardubice-závodiště s cílovou stanicí přímo v centru dění na letišti, který je s platnou vstupenkou na AP zdarma. V blízkosti této zastávky se návštěvníci mohou podrobně seznámit s unikátním vlakem československých legionářů. Pěšky z hlavního nádraží Pardubice je možný přesun od prodejny Lídl k zastávce Pardubice – závodiště, kdy od 2. června bude zpřístupněna cyklostezka pro pěší. K posílení dopravy tradičně přispívá i kyvadlová doprava MHD, která opět přepraví návštěvníky Aviatické pouti z Masarykova náměstí na letiště zdarma. Železniční i autobusové spoje budou pochopitelně k dispozici i při odjezdu návštěvníků po skončení Aviatické pouti. Pro parkování vozidel budou tradičně využity prostory u hlavní letištní brány, dále parkoviště v civilní části letiště a zejména plochy na uzavřené silnici 1/37 od nadjezdu u Parama ve směru na Dražkovice. Parkoviště pro návštěvníky AP je připraveno i v prostoru Dostihového závodiště. Ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií jsou připravena dopravní opatření k zajištění plynulosti provozu. Přesto je třeba počítat s případným zdržením a čas příjezdu zvolit s dostatečným předstihem. Času je dost, neboť letiště je po oba dny otevřeno již od osmi hodin,“ upřesňuje dopravní situaci Josef Hadinec, spoluzakladatel Aviatické pouti a člen organizačního štábu.
Více informací o aktualitách lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.